Quantcast
Viewing all articles
Browse latest Browse all 64

Přechod na DVB-T2: Satelitní operátoři neuspěli s připomínkami, reagují na sporné body

Česká asociace satelitních operátorůČASO zareagovala na vypořádání svých připomínek k Technickému plánu přechodu. Ani jedna z připomínek asociace nebyla předkladatelem zcela akceptována, což mělo za následek adresování dalšího dopisu s komentářem k vzniklé situaci.

Image may be NSFW.
Clik here to view.
Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Asociace chce poškodit terestrickou platformu, píše ministerstvo

Ve svém dopise asociace odmítá nařčení předkladatele, tedy Ministerstva průmyslu a obchodu, které v oficiálním dokumentu asociaci obvinilo ze snah o poškození terestrické vysílací platformy.

Předkladatel zamítl prakticky všechny připomínky této asociace, z nichž mnohé označil za účelové. Asociace ČASO zareagovala komentářem k jednotlivým sporným bodům, přičemž žádá, aby tyto komentáře byly součástí finálního vypořádání.

Pokud si odmyslíme ostrý tón argumentace z obou stran, v dopise ČASO, jehož znění má redakce RadioTV.cz k dispozici, je několik bodů, které stojí za pozornost.

ČASO píše státu: Počkejte na stanovisko Evropské komise

Především asociace trvá na svém závěru, aby vláda počkala s přijetím Technického plánu přechodu, který měl být schválen do konce června. ČASO zdůrazňuje, že s podobným krokem by se mělo vyčkat na výsledek notifikačního řízení, které má proběhnout na úrovni Evropské komise. To je ale zatím ve fázi prenotifikačních jednání. Momentálně tedy probíhá shromáždění faktů a argumentů. Samotné notifikační řízení ještě nebylo zahájeno.

V tomto řízení jde mimo jiné o posouzení kompenzací nákladů operátorům digitálních sítí v období přechodu na DVB-T2. Jelikož se v tomto případě může jednat o veřejnou podporu, satelitáři žádají, aby stát vyčkal na stanovisko komise. Případné zamítavé stanovisko Evropské komise by totiž mohlo způsobit značné problémy směrem k dotčeným soukromým subjektům.

To může vést ke vzniku soudních sporů, popř. mezinárodních arbitráží vedených proti ČR ze strany zahraničních majitelů oprávněných osob,“ píše ČASO a přichází k závěru, že přijetí Technického plánu přechodu „je v aktuálním legislativním rámci mimořádně rizikový krok, který by ČR neměla před dokončením notifikace učinit.

ČASO chce garanci, že veřejná podpora nebude využita pro spuštění terestrické placené televize

V dalších bodech se opakují některé předchozí připomínky, které satelitní asociace vznesla už předtím. Vadí jí zejména několikaletý souběžný provoz sítí ve dvou standardech (DVB-T a DVB-T2), který je podle tvrzení tohoto dokumentu „v rámci EU naprosto výjimečný“ a zvyšuje náklady celého procesu.

Asociace rovněž rozporuje to, zda bude nová DVB-T2 platforma provozována výhradně jako bezplatná. Tato obava nezaznívá poprvé, veřejně jí prezentovala před dvěma lety i Česká asociace elektronických komunikacíČAEK sdružující mj. kabelové a IPTV operátory. Asociace ČAEK tehdy žádala legislativní zakotvení bezplatného příjmu televizních programů prostřednictvím DVB-T2.

Je zřejmé, že největší televizní skupiny budou i nadále poskytovat svůj obsah divákům zdarma, alespoň v nižším rozlišení obrazu. Podle ČASO se stát ovšem nesnaží nijak zajistit, že případná veřejná podpora nebude využita pro spuštění služeb placené televize.

Operátoři DVB-T2 sítí budou mít k dispozici větší kapacitu

Zda operátoři DVB-T2 multiplexů skutečně využijí své sítě i pro placené služby, to ukáže až budoucnost. Jisté je, že použití kodeku HEVC umožní šířit mnohem více programů v nižším rozlišení. Vznikne prostor i pro více stanic v HD rozlišení. Ze strany největších komerčních televizí pak přirozeně vznikne i poptávka po zařazení placených stanic do multiplexů.

Zástupci Novy s Primou na nedávné konferenci DIGIMEDIA shodně deklarovali svůj zájem šířit v terestrické platformě i placené programy. To se týká především verzí ve vysokém rozlišení. Vyšší kapacita terestrické platformy nicméně vytvoří prostor i pro čistě placené programy. Vše pak závisí od dohody televizí s operátory sítí.

Náklady a výnosy přechodu na DVB-T2

Dalším sporným bodem v argumentační přestřelce mezi satelitní asociací a státem jsou celkové výdaje a ušlé výnosy veřejných rozpočtů souvisejících s přechodem na DVB-T2. Zjednodušeně řečeno není příliš jasné, kolik stát na celém procesu vydělá, případně ztratí – a jaká bude výše případné veřejné podpory zúčastněným subjektům.

Dáváme Vám tímto na vědomí, že tento dopis bude postoupen Evropské komisi. Závěrem si dovolujeme vyjádřit ochotu prodiskutovat veškerá naše stanoviska a připomínky na jednání se zástupci Předkladatele,“ uzavírá v dopise sekretář ČASO Patrik Brom.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 64

Trending Articles


Re: Prosím o určení autora - google nepomáhá


Nelze se přihlásit na Facebook přes PC


Prodám Flexi pass - 3 200


Markéta Reinischová: Chceme s Filipem Jankovičem dítě!


Od: Martina


Podzemlje - epizoda 62


Defender


Plynový kotel DAKON DS 22G - 2 500


Gymnastické řemínky na hrazdu zn. Reisport, vel. č. 2: 590


P: NooK Soundelirium THE 12.6


Qube SP26 ( XTA DP226 ) signal processor - 12 000


Narovnání,vylisování bankovek


Javorina Holubyho chata


Tinylab: Tlačítka


Levasan Maxx není gel na klouby, nýbrž hnus


RNS315 couvací kamera


Kde najdu GameInput Service ve win 10?


Redmi Note 11 Pro+ 5G (PISSARO)


MV3 Vermona, Klingenthal, NDR


Hradcany 30h fialova razena 11 1/2 11 3/4